آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم
آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم
شاید یکی از تکراری ترین پاسخ هایی که از مسئولین استانی شنیده می شود همین عنوان کمبود بودجه باشد، اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا واقعا استان خوزستان با مشکل بودجه مواجه است؟

سال ۹۸ بود که حجت الاسلام موسوی فرد نماینده جدید ولی فقیه در خوزستان گفتند مشکل آب و فاضلاب خوزستان باید به عنوان اولویت اول استان معرفی شود.

با اشاره به چند نقل قول خواهیم فهمید که چرا باید به آب و فاضلاب در استان خوزستان به عنوان اولویت اول نگاه کرد.

سید مهدی حسینی زاده رئیس مرکز بهداشت خوزستان:  هم اکنون ۷۵ نقطه در شهر اهواز دارای سرریز فاضلاب ۲۰ نقطه دارای افت دائم و قطعی مکرر ۲۷ نقطه دارای استشمام بوی فاضلاب در آب و ۴۷ نقطه کدورت بالای آب دارند.

بهنام مریدی مدیرعامل آبفا اهواز شهر اهواز: دو هزار و سیصد کیلومتر شبکه فاضلاب دارد که هزارو صد کیلومتر آن فرسوده و عمر مفید آنها بالای ۴۰ سال است. (یعنی حدود ۵۰ درصد شبکه فاضلاب اهواز)

محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: در محدوده زرگان تا بقایی ۱۸۵ هزار متر مکعب آب بدون تسویه با کیفیت بد اعم از آب شهری و فاضلاب بیمارستانی وارد رودخانه می‌شود و بسیار بد است که همچنان تصفیه فاضلاب بیمارستان گلستان با کیفیت نامناسب وارد رودخانه می شود.

مشاهده کردید که مرکز استانی که حدود ۱۲ رود از آن میگذرد چگونه با مشکلات آب دست و پنجه نرم می کند، پس مشکل کمبود منابع آبی نیست.

سوال اینکه  مشکل آب و فاضلاب  اهواز و خوزستان ریشه در کجا دارد؟ آیا مشکل کمبود منابع مالی و بودجه است؟

شاید یکی از تکراری ترین پاسخ هایی که از مسئولین استانی شنیده می شود همین عنوان کمبود بودجه باشد، اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا واقعا استان خوزستان با مشکل بودجه مواجه است؟

جواب این سوالات را از از زبان غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان بخوانیم غلامرضا شریعتی ( ۱۸ خرداد ۹۹) :۵۰ میلیون یورو برای فاضلاب اهواز و ۴۰ میلیون یورو برای تصفیه خانه فاضلاب غرب اهواز اختصاص یافته، ۵۰ میلیون یورو نیز برای سال آینده اختصاص می‌یابد یعنی فاضلاب اهواز قابلیت حل و جمع شدن را دارد.

همچنین مدیرعامل صندوق توسعه ملی می گوید:  استان خوزستان بیشترین منابع ارزی را از صندوق توسعه ملی استفاده کرده است؛ بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی به خوزستان اختصاص یافته و هیچ استانی به این میزان استفاده نکرده است.

پس پاسخ سوال دوم را هم گرفتیم،بودجه هم هست.

پس گره کور آب و فاضلاب اهواز و خوزستان چیست؟

قطعاً پاسخ ،عدم کفایت و صلاحیت مدیریتی مدیران استانی و شهرستانی در استان خوزستان است.

اگر آن نوجوان اهل غیزانیه با ساچمه پایش مصدوم شد، اگر در آذر سال ۹۸ اهواز به علت نبود سیستم دفع آبهای سطحی  اموال و خانه های مردم در آب و فاضلاب فرو رفت ،اگر مردم رنج کشیده استان از باغملک و ایذه تا اندیمشک و غیزانیه و سراسر استان با قطعی های مکرر آب مواجه هستند، مسئولیت همه و همه بر عهده  مدیران و مسئولان استانی است.

خواسته مردم شریف اهواز و خوزستان به حداقل یک زندگی عادی انسانی خلاصه شده است، یعنی آب، مردم خواسته هایی ماورائی از مسئولین ندارند.

راه حل اساسی این مشکل و سایر مشکلات استان مطالبه دائمی شفافیت بودجه های تخصیص یافته به استان خوزستان از استانداری و مسئولین مربوطه و نظارت بر حسن اجرای پروژه های وعده داده شده از طرف آن هاست.

در پایان از سازمان بازرسی استان به عنوان نهاد نظارتی و دادستانی استان به عنوان مدعی العموم درخواست نظارت و پیگیری دائم و جدی از مسئولین استانی برای استفاده صحیح و سریع از بودجه‌های تخصیص یافته به استان را دارم.

  • نویسنده : وحید فراتی نژاد
    اشتراک گذاری :