طرح جامع مجازی راه مهندسی در خوزستان افتتاح شد
طرح جامع مجازی راه مهندسی در خوزستان افتتاح شد
طرح جامع مجازی راه مهندسی در خوزستان با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های استان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار موج چهارم، طرح جامع مجازی راه مهندسی در خوزستان روز گذشته، ۱۶ آذرماه با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های استان از سوی بسیج دانشجویی افتتاح شد.

احسان عباسپور، معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان خوزستان در این مراسم گفت: نظام آموزشی با نپرداختن به اصل ماهیت خود یعنی رفع نیاز‌های کشور، باعث به وجود آمدن یک خلا در اهداف دانشجویان می‌شود که این خلا متاسفانه با انگیزه‌های تحصیلی و با محوریت رقابت بر مبنای نمره و رتبه پر می‌شود و همین مورد است که باعث غافل شدن دانشجویان از حرکت به سمت حل مشکلات کشور و در نهایت عقب ماندگی کشور می‌شود.

عباسپور افزود: شاید کلید حل این مشکل حرکت به سمت مسئله محوری به عنوان تحولی در نظام آموزشی فعلی است که بتوان با آن خلا موجود را پوشش داد و به تدریج آن را به متن نظام آموزشی وارد کرد. علاوه بر این، یکی دیگر از خلا‌های موجود در نظام آموزشی و تربیتی دانشگاه ها، این است که دانشجویان آن طور که باید و شاید دید جامع و کامل نسبت به رشته و مسائل تخصصی حوزه‌های ذیربط پیدا نمی‌کنند و از طرف دانشگاه نیز راه حلی برای این موضوع اندیشیده نشده یا برخی از راه حل‌های اندیشیده شده، کارایی و اثرگذاری لازم را در این زمینه ندارند.

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان خوزستان گفت: برای متخصص شدن در یک رشته، درس خواندن کافی نیست و دانشجو می‌بایست در جستجوی یافتن دیدی جامع نسبت به رشته مورد نظر خود هم از منظر سیاست گذاری و هم از منظر تخصصی باشد. این خلا در حوزه‌هایی مانند رشته‌های مهندسی بیشتر از سایر رشته‌ها ملموس و هویدا است چرا که رشته‌های مهندسی برای اقتصاد یک کشور نقش پیشران‌هایی را ایفا می‌کنند که در صورت عدم کارکرد مناسب، موجب عقیم شدن اقتصاد آن کشور می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به مسائل فوق، بسیج دانشجویی با در نظر گرفتن ماموریت ذاتی خود می‌بایست وارد میدان شده و به برطرف کردن خلا‌ها و ضعف‌های موجود در نظام آموزشی و تربیتی دانشگاه مبادرت کند تا منجر به شکوفایی و باروری هر چه بیشتر دانشجویان به عنوان موتور‌های محرک جامعه شود.

عباسپور ابراز کرد: امید است با اجرای طرح جامع مجازی کشوری راه مهندسی، علاوه بر تحقق هدف آن یعنی هدایت بسیاری از نخبگان به سمت مسائل موجود در کشور، گامی مهم به سمت تحول بزرگ آموزشی و تربیتی در دانشگاه‌ها برداشته شود چرا که یکی از راه‌های ایجاد تحول در بدنه آموزش عالی کشور، اصلاح نگرش دانشجویان نسبت به کیفیت تحصیل در دانشگاه و در نتیجه مطالبه اصلاح نظام آموزشی و پژوهشی از مسئولان و نقش آفرینان این حوزه است.

طرح جامع مجازی کشوری راه مهندسی با برگزاری سلسله برنامه ها، نشست ها، رویداد‌ها و بازدید‌هایی برای دانشجویان به صورت عمومی و تخصصی (به تفکیک هر رشته)، پیرامون چندین بحث مشخص، تلاش می‌کند تا دانشجویان را به سمت آگاهی و دغدغه مندی نسبت به مسائل کشور، توانمندسازی برای پیشرفت و تعالی ایران اسلامی، تقویت دید جامع و تخصصی آن‌ها نسبت به رشته‌ها و فضای کاری آینده خود و … هدایت کند.

 

انتهای پیام/

    اشتراک گذاری :